maj_sponsor.jpg (151920 bytes)

EUROCAR 2006 CLASS WINNERS

 

Class 1 - Austin Healey 100-4,100-6, 3000, Jensen

1.      Jay Levy

2.      James Cortese

3.      Pete & Sue Sanborn

Class 2 - Austin Healey Sprite/ MG Midget

1.      Mike Canale

2.      George Walker

3.      Gary Thomas

Class 3 - MG-T Series

1.      Kevin DeForest

2.      Geoff Wheatley

3.      Deb & Tom Larkin

Class 4 - MGA 1500, 1600

1.      Chris Harter

2.      Don Nelson

3.      Vic Russo

Class 5 - MGA 1622, MkII, Deluxe, Twin Cam

1.      Fred Galster

2.      Tom Pollak

3.      William Brown

Class 6 - MGB/ MGB-GT Chrome Bumper 1962-1969

1.      Marie & Vincent Guerra

2.      James Hearne Jr

3.      Glenn Markham

Class 7 - MGB/ MGB-GT Chrome Bumper 1970-1974

1.      David Teachout

2.      Wayne Owens

3.      Tom Ross

Class 8 - MGB/ MGB-GT Rubber Bumper 1974½- 1977

1.      Paul Andrews

2.      Tom Peck

3.      Barney Brower

Class 9 - MGB/ MGB-GT Rubber Bumper 1978- 1979

1.      Howie Lapides

2.      Earl Stewart

3.      Michael Goodwin

Class 9A - MGB/ MGB-GT Rubber Bumper 1980

1.      Brian Perretta

2.      Bob Jokl

3.      Bill Harfosh

Class 10 - Classic Mini

1.      Deb & Tom Larkin

2.      Frank Matzell

3.      Janet Calp

Class 11 - Triumph TR2, 3, 3A

1.      Bill Goode

 

 

Class 12 - Triumph TR4, 250, TR6

1.      Pat Santy

2.      Dean Mason

3.      Irwin Koss

Class 13 - Triumph Spitfire, GT6, TR7, TR8, Other

1.      Laurence Michaels

2.      Ken Blair

3.      Ken Schneider

Class 14 - Jaguar XK120, XK140, XK150

1.      John Oates

2.      Rick Pettit

Class 15 - Jaguar E-Type

1.      John Duncan

2.      Randy Olson

3.      Pete VonZwehl

Class 16 - Jaguar Luxury/ Other, XJ6, XJ12, XJ-S, MkII to 1986

            No entries

Class 17 - British Sports/ Coupes, Morgan, Lotus, Etc. to 1986

1.      Alan Rosenblum

2.      Lou Mangino

3.      Dave Pfaff

Class 18 - British Luxury/ Other, Rolls, Bentley, Etc. to 1986

1.      Geoff Wheatley

Class 19 - Alfa Romeo

1.      Dick Stachowiak

2.      Tom Barone

3.      Gregory Dembs

Class 20 – Fiat

1.      Fred Ginestro

Class 21 - Italian Other to 1986

1.      David Morrison

2.      Charley Jeffries

Class 22 - Swedish Cars to 1986

1.      Mike Carney

2.      Jonathan Scheller

3.      Meg, Jim & Evan Hutchings

Class 23 - German Sports/ Coupes- Mercedes, BMW, Porsche, etc. to 1986

1.      Michael Johns

2.      Brad Hall

3.      Bruce Donohue

Class 24 - German Luxury-Mercedes, BMW, Audi, Etc. to 1986

1.      Rick Schaefer

Class 25 - VW/ German Other to 1986

1.      Glenn Markham

2.      Brandon Judd

3.      Craig McNeely

Class 26 - French Cars to 1986

            No Entries

Class 27 - Micro cars

1.      Steve George

 

 

Class 28 - Exotic/ Replica/ Race/ Other

1.      Gary Dorian

2.      H. Wolhandler

Class 29 - Trucks/ SUV

No entries

Class 30 - European Other

1.      Chris Frye

2.      Tom & Nancy Trencansky  

 

Class 31 - Early Motorcycles, Original Dress thru 1969

1.      Hunter Minney

2.      John Knapp

3.      Ron Arbour

Class 32 - Later Motorcycles, Original Dress 1970- 1985

1.      David Williams

2.      Jim Noll

3.      Frank D’Amico

Class 33 - Modern Motorcycles 1986- Present

1.      Brian Dewey

2.      Patrick Mott

3.      Brett Simpson

Class 34 - Modified/ Custom Motorcycles, Scooters, 3- Wheelers

1.      Bill Hider

2.      Al Eckstadt

3.      Jeff George

Class 35 - Contemporary Sports/ Coupes 1987 to 2006

1.      Brian Ernisse

2.      Tim Simbari

3.      Jim Baumgartner

Class 36 - Contemporary Luxury 1987 to 2006

1.      Paul Chappell

2.      Peggy Thomas

3.       

Judges’ Choice Award – Motorcycles

            1970 Triumph – David Williams

 

Judges’ Choice Award – Motorcars

            1952 Aston Martin – Alan Rosenblum

 

Peoples’ Choice Award

             1952 Aston Martin – Alan Rosenblum